Mechanizm przełączania sprzęgieł
Rys.3.33 Mechanizm przełączania sprzęgieł
Sprzęgła sterowane wymagają stosowania mechanizmów służących do włączania i wyłączania, a w przypadku sprzęgieł ciernych do wywierania siły docisku Fw, zapewniającej przeniesienie momentu obrotowego z członu czynnego na bierny.
W widełkach dźwigni 1 (rys.3.33b) są osadzone obrotowo kamienie 2, umieszczone w kanałku nasuwy 3. Przesuw dźwigni w prawo (wg strzałki na rys) powoduje przesunięcie nasuwy w lewo wzdłuż wału i odwrotnie. Przy wymaganych niewielkich ruchach wzdłużnych nasuwy obrotowe osadzenie kamienia na widełkach dźwigni umożliwia równoległe ustawienie płaszczyzn kamienia względem kanałka nasuwy w obu jej skrajnych położeniach.W innych rozwiązaniach konstrukcyjnych nasuwa przesuwa się wzdłuż tulei osadzonej na wale.
Mechanizmy przełączania muszą zapewniać:
- włączanie i wyłączanie sprzęgła oraz pokonywanie związanych z tym oporów;
- zabezpieczenie sprzęgła przed samoczynnym włączaniem i wyłączaniem (nasuwa w skrajnych położeniach powinna być odciążona od sił zewnętrznych, mechanizm powinien być samohamowny);
- wywieranie równomiernych nacisków w czasie pracy sprzęgła, przy czym siła docisku powierzchni ciernych powinna być prawie stała;
- możliwość regulacji siły docisku w miarę powstawania luzów wywołanych zużyciem się powierzchni roboczych sprzęgła i części mechanizmu.
Mechanizmy włączania mogą być uruchamiane:
- pneumatycznie;
- hydraulicznie